Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“.
Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.
Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.
Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.
Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц
Тази вечер е първият от трите софийски концерта на Васко Василев. Днес – в Joy Station, а утре в зала 1 на НДК, цигуларят представя новия си проект Vasko & The Violin, заедно с премиера на едноименния документален филм.
На 5 ноември ще има безплатна прожекция и концерт за ученици от столични гимназии, броени часове преди цигуларят да излезе пред разпродадената преди повече от месец софийска дата в НДК.
Идеята за това е на авторите на продукцията – журналистите Лора Крумова и Мария Йотова, които са и продуценти на филма. Камерата на Добромир Иванов проследява и улавя Васко Василев в продължение на година и в цялата му динамика между Лондон, София, Токио, Милано, Видин, Валенсия. За първи път ще бъдат излъчени кадри от детството на имения цигулар в „Люлин&ldqu
Когато през 1878 г. американският писател и журналист Марк Твен пътува из Европа, спира в Хайделберг и е толкова впечатлен от студентския затвор, че го описва подробно и заключава, че едва ли в световната криминална история има по-забележително място от него.
Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия. Намира се в задната част на старата сграда на университета, разположен в сърцето на стария град и днес е един от двата музея на университета заедно с Университетския музей. В няколко стаи в пристройка в задната част от учебното заведение студенти от Хайделбергския университет са изтърпявали наказания за нарушаване на обществения ред в периода от 1778 до 1914 г.
Младежите, които идвали от различни страни, за да учат в Хайделбергския университет, се ползвали с протекции и гр
Самостоятелна изложба живопис на Петя Стойнова ще бъде представена в столичната галерия „Лик“.
Експозицията ще бъде представена от днес до 26 ноември, информират организаторите.
По думите на авторката изложбата представя акварелни творби, създадени през последните три години.
„Реалистични пейзажи, вдъхновени от Родопите и Добруджа, цветя и серия „Птичета”, станали характерни за мен през последните две години. Първото „птиче” се появи 2022 г. и оттогава серията надхвърли 50 броя. През годините работих и с маслени бои и акрил, но лекотата на акварелната техника най-много ми допада и удовлетворението от самия процес е най-пълно. Затова от десет години работя само с акварел. Вълнува ме природата и се надявам зрителят да усети поне част от радостта и смирението, което изпитвам при досега си с нея, да съм успяла дам простор н
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, планирани от германската столица, предаде АФП.
„Театърът понастоящем изнася над 500 представления годишно в Берлин, като за този сезон заетостта е 99,9%. Тази голяма програма може да бъде поддържана само до края на 2025 г.“, пише институцията на своя уебсайт.
Театърът „Шаубюне“ е изложен пред сериозен риск да фалира, ако не се вземат сериозни мерки“, предупреждават от екипа му.
От няколко седмици берлинската художествена общност се активизира срещу плана на градската управа за намаляване на разходите, който предвижда съкращаване на бюджета на културния сектор с около 130 милиона евро.
Други културни институции също изразиха своето безпокойство по т
В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър.
Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.
Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл. Последният филм на Кенет Брана е от 2023 г. – „Призраци във Венеция“, адаптация по Агата Кристи.
Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.
Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.
Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.
При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.
Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП.
От 2025-26 г. 41-годишният италианец ще ръководи поне две постановки всеки сезон като втория човек след музикалния директор Яник Незе-Сеген.
Рустиони се е съгласил на тригодишен мандат, съобщиха от Метрополитън опера в сряда. През следващия сезон той ще дирижира постановките на „Дон Жуан“ и „Андре Шение“, през 2026-27 г. - „Бохеми“ и „Тоска“ на Пучини, а през 2027-28 г. - нова постановка на „Симон Боканегра“ на Верди.
„Всичко това започна благодарение на химията между оркестъра и мен и хора и мен“, казва Рустиони. „Това е може би най-добрият оперен оркестър на планетата по отношение на енергията, радостта от свиренето и отдадеността“, допълни
„Съвършени натрапници“ е първата премиера в новия театър Artvent.
Събитието е на 18 ноември, съобщават от театъра.
Участват Герасим Георгиев-Геро, Ива Тодорова, Надя Дердерян и Петър Калчев.
Комедията по текст на Жан-Пиер Мартинез е поредица от неочаквани обрати, уж невинни лъжи и комични ситуации под режисурата на Николай Гундеров. Всичко започва с покана за обща ваканция. Това, което следва, е серия от обяснения, извинения и усложнения. Постепенно всички герои се оказват оплетени в собствените си измислици, а всяка следваща лъжа затяга още по-здраво мрежата от абсурдни ситуации. Оказва се, че и най-добрите измислици изискват съвършено изпълнение.
„В „менюто“ на всички герои има изненади, за които никой не е подготвен, а всяка нова &
Перник е домакин тази година на зоналната изложба „Струма“, в която участват 91 творци с 162 произведения на изкуството, каза Елена Темелкова - директор на "Галерии – Перник".
В изложбата са включени живопис, графика, скулптора и нетрадиционно изкуство, както и керамика и текстил. От Перник участват 48 представители.
Георги Андонов от град Кюстендил е носителят на наградата на Съюза на българските художници (СБХ) от 23 -то издание на изложбата. Бисера Вълева бе наградена в категория живопис. Евтим Постолов за графика, Звезделина Тодорова за скулптора и Пламен Бонев в категория живопис.
Носителят на голямата награда, както и носителите на призовете в различните категории, бяха определени от Комисия от творци от трите града и председателя на СБХ Любен Генов.
На откриването на изложбата присъстваха заместник – министърът